دوشنبه, 31 اردیبهشت 1397

 

استاندار سمنان تاکید کرد:

 

ضرورت اخذ مجوز محیط زیست جهت انتقال آب دریای خزر

استاندار سمنان با اشاره به بحران کمبود آب و خشکسالی شدید در کویر مرکزی ایران، خصوصاً استان سمنان، گفت: تلاش بیشتری در حوزه حفاظت محیط زیست انجام شود تا مجوز انتقال آب دریای خزر به استان گرفته شود.  

دکترمحمد رضا خباز در سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان افزود: تمامی دستگاه های اجرایی مرتبط با این موضوع در استان به منظور نهایی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان باید آخرین تلاش ها و پیگیری های خود را  به نتیجه برسانندتا  انشاءالله در کمترین زمان ممکن مجوز انتقال آب دریای خزر نهایی شود.

وی خاطر نشان کرد: انتقال آب دریای خزر تنها راه حل اساسی برای رفع مشکل کم آبی استان سمنان است و اگر این موضوع محقق نشود، به طور قطع استان با معضلاتی مثل حاشیه نشینی، خشکسالی شدید، و چه بسا مشکلات امنیتی روبرو می شود.

استاندار سمنان با تاکید بر پیگیری ویژه مدیر کل حفاظت محیط زیست، اضافه کرد: امیدوارم با استفاده از ظرفیت مدیریتی خود و پیگیری در جلسات سازمان متبوعه، بتوانیم مجوز نهایی انتقال آب را اخذ نماییم و وزارت نیرو هم اهتمام ویژه داشته باشد.

دکتر خباز تأکید کرد: با توجه به تغییر اقلیم در استان سمنان و اینکه شرایط خشکسالی در حال شدیدترشدن است، راهی جز انتقال آب دریای خزر نداریم و همه ما باید در این خصوص با وحدت و اراده جدی به جمع بندی نهایی رسیده، این تصمیم برای استان سمنان یک تصمیم حیاتی است.

وی پیگیری طرح انتقال آب دریای خزر و اجرای این طرح را عامل همگرایی عمومی مردم و مسئولان عنوان کرد و گفت: تنها راه تامین آب استان سمنان اجرا و عملیاتی کردن این طرح است.

استاندار سمنان با اشاره به فعالیت بیش از 3700 واحد صنعتی در استان و افزایش این تعداد در آینده گفت: استان سمنان به عنوان یک استان صنعتی شناخته شده است، باید پیگیری شود تا میزان آب مورد نیاز برای صنعت استان نیز افزایش یابد، اما متأسفانه در نامه اخیر وزارت صنعت به وزارت نیرو، مقدار تقاضای آب مورد نیاز صنعت استان سمنان کم گزارش شده است، که از مسوولین صنعت، معدن و تجارت استان سمنان نیز می‌خواهیم این موضوع را پیگیری کنند و این نامه و گزارش باید اصلاح شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان نیز گفت: در مرحله اول، اهتمام زیاد و جدی این شرکت بر حفظ و احیای منابع آبی است تا انشاءالله بتوانیم با اجرای موفق طرح احیاء و تعادل بخشی از بحران کم آبی و خشکسالی عبور کنیم.

دکتر ایرج حیدریان افزود: در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که بیشترین این میزان حدود 86 درصد در بخش کشاورزی، حدود 9 درصد در بخش شرب و حدود 5 درصد در بخش صنعت و خدمات مصرف می شود که باید با مصرف بهینه، تغییر الگوی کشت و استفاده از سیستم آبیاری نوین بتوان درصد قابل توجهی در مصرف آب صرفه جویی و مدیریت کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا و در کنار اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی استان اقدامات حفاظتی غیر سازه ای نیز در حال انجام است که می‌توان به مواردی از جمله تسریع در نصب کنتور های حجمی هوشمند، افزایش فعالیت های گروه های گشت و بازرسی به منظور کنترل برداشتها از طریق چاههای عمیق و نیمه عمیق، اجرای فعالیت های اطلاع رسانی، آموزشی، افزایش فرهنگ عمومی مصرف آب از طریق اجرای طرح ملی دانش آموزی داناب و فعالیت‌های سمعی و بصری، مطالعه تشکیل تشکل آب بران، دادن هشدارهای لازم به مصرف کنندگان در جهت مصرف بهینه وکاهش برداشتها از طریق رسانه های عمومی، تعیین تکلیف چاههای غیر مجاز، اصلاح پروانه های بهره برداری بر اساس مصرف بهینه آب و جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز و افزایش راندمان آبیاری از طریق اجرای سیستم های نوین آبیاری و... اشاره کرد.

منبع خبر: حمید رضا علیان

دیدگاه کاربران
« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای سمنان است. استفاده از مطالب سایت در صورت ذکر منبع بلامانع می باشد.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا