دوشنبه, 31 اردیبهشت 1397

 

 

استاندار سمنان: تغییر الگوی کشت در استان سمنان باید به گفتمان و فرهنگ تبدیل شود.

دکترمحمدرضا خباز استاندار سمنان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان در سالن مدیریت بحران ، تغییر الگوی آبیاری از روش غرقابی به سیستم نوین را مشکل ولی بسیار ضروری دانست و افزود :  

تغییر الگوی آبیاری برای کشاورزی که بیش از نیم قرن با روش های سنتی زمین خود را آبیاری کرده نیازمند برنامه ریزی و آموزش است و باید در یک برنامه و به صورت کاملاً کارشناسی و علمی انجام و به گفتمان و فرهنگ تبدیل شود.

وی اظهارداشت : با توجه به این که کشور ما دارای کمبود منابع آبی و خشکسالی است و میزان بارندگی سالانه کاهش یافته، استفاده بهینه از منابع موجود و تغییر الگوی آبیاری بخش کشاورزی امری ضروری است.

وی بر انسداد چاه های غیرمجاز و مدیریت منابع آب در استان برای رفع بخشی از مشکل کم آبی تاکید کرد و گفت : خوشبختانه تعداد چاه آب کشاورزی غیر مجاز به حداقل رسیده و استان در این بخش نسبت به سایر استان ها در وضعیت مطلوبی قراردارد.

استاندار سمنان نصب کنتورهای هوشمند را یکی از راه کارهای مدیریت منابع آبی استان برشمرد و افزود : استان سمنان در این بخش اقدامات خوبی انجام داده و بنا بر گزارش رسیده عمده چاه های آب کشاورزی مجهز به کنتورهای هوشمند و حجمی شده است.

دکتر خباز با بیان این که همدلی و همزبانی ویژه ای برای رفع مشکل کم آبی و خشکسالی در استان وجود دارد، تصریح کرد : در بحث تأمین و استفاده بهینه از منابع آب در این استان نیازمند هم افزایی و همراهی مردم در همه بخش ها و دستگاه های اجرایی مرتبط هستیم ضمن این که می توانیم نسخه جدیدی برای حل بحران آب تهیه و ارایه شود.

وی با اشاره به گزارش سازمان زمین شناسی درباره آخرین وضعیت فرو نشست زمین در کشور و استان سمنان، ادامه داد : باید مطالعات دقیق تری از وضعیت دشت های استان انجام و میزان فرو نشست زمین در آنان مورد بررسی قرار گیرد.
مهندس مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان هم در این نشست، بر تغییر الگوی کشت بخش کشاورزی و کاشت محصولات کم آب بر با توجه به موقعیت و شرایط هر منطقه تاکید و اضافه کرد: خوشبختانه دولت برای تامین هزینه آبیاری تحت فشار تسهیلات خوبی را به کشاورزان پرداخت می کند.

وی بیان داشت : با اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در بخش کشاورزی حداقل تا 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد که می بایست این صرفه جویی جهت کسری مخزن سفره آب زیرزمینی نگهداری و توسعه اراضی اتفاق نیفتد.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان نیز در این نشست از افزایش 14 درصدی میزان بارندگی در استان سمنان خبر داد.

دکتر ایرج حیدریان گفت: تا 16 اردیبهشت ماه سالجاری، میزان بارندگی در استان سمنان 95.4 میلیمتر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 14 درصد افزایش یافته است، اما در مقایسه با میانگین دراز مدت، حدود 6 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: با توجه به بارندگی های خوب و مطلوب در سال گذشته، تا پایان فروردین ماه ، روان آب‌ها و آب‌های سطحی در استان سمنان حدود 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال94، افزایش یافته است، اما نسبت به مدت درازمدت، 15 درصد کاهش را نشان می‌دهد که در طول ماه های آینده، این کاهش جبران خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان اضافه کرد: کاهش آبدهی روان آب‌ها و جریان سطحی، در مناطق شرقی و غربی استان سمنان بیشتر است و انشاءالله تا پایان اردیبشهت و خرداد ماه سالجاری، شاهد افزایش چشمگیر میزان روان‌آب ها در این مناطق خواهیم بود و پیش بینی سالجاری، به جهت جریان‌های سطحی، انشاءالله سال خوبی خواهد بود.

دکترحیدریان خاطرنشان کرد: همچنین میزان آبدهی چشمه‌ها در استان سمنان نسبت به سال گذشته حدود 18 درصد افزایش یافته است، اما بازهم نسبت به درازمدت شاهد کاهش میزان آبدهی هستیم که انشاءالله تا پایان خرداد ماه، به وضعیت نرمال خواهد رسید.

وی همچنین از افزایش4 درصدی آبدهی قنوات در استان سمنان خبر داد و گفت: در برخی از حوزه‌ها مانند، درجزین مهدیشهر، گل رودبار دامغان و بیارجمند شاهرود میزان آبدهی قنات‌ها رشد چشمگیری داشته است اما هنوز به وضعیت نرمال نرسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان تأکید کرد: با تلاش و همکاری و تعامل کشاورزان، استان سمنان در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی در کشور حائز رتبه برتر و نمونه شده است، قطعاً با اجرای مطلوب این طرح، و حفاظت همه جانبه از منابع آبی، انشاءالله شاهد احیاء منابع آب زیرزمینی استان سمنان باشیم.

در این نشست که جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان حضور داشتند، گزارشی از بارندگی هفت ماه سال آبی استان ارایه و سازمان زمین شناسی نیز گزارشی از وضعیت فرو نشست زمین بیان کرد.

منبع خبر: حمیدرضا علیان - روابط عمومی شرکت آب منطقه ای سمنان

دیدگاه کاربران
« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای سمنان است. استفاده از مطالب سایت در صورت ذکر منبع بلامانع می باشد.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا