سه‌شنبه, 30 آبان 1396


تماس با ما

سمنان بلوار 17 شهریور شرکت آب منطقه ای

کد پستی : 88614-35188

تلفن : 023-33361913

33361914-33361915

تلفن گویا : 023-33361916

فاکس : 023-33361917

پست الکترونیک شرکت : info@smrw.ir
                                  herasat@smrw.ir

 

سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت

آدرس سامانه : http://www.saamad.ir
شماره تماس ارتباط مردم و دولت : 111

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :2
بیشترین بازدید همزمان:66
بازدید امروز :37
بازدید دیروز :1082
کل بازدید :1244485
میانگین بازدید :608
آخرین به روزرسانی:1396/08/29 10:37:53

دومین همایش دستاوردهای پژوهشی واحد تحقیقات

 

احتراماً به استحضار می رساند: به مناسبت هفته پژوهش، دومین همایش ارایه دستاوردهای پژوهشی این شرکت با عناوین ذیل در روز سه شنبه مورخ 94/10/01 از ساعت 9 الی 12 در محل سالن اجتماعات برگزار می گردد.

عناوین همایش:

  1. ارایه عملکرد کمیته تحقیقات شرکت آب منطقه ای سمنان
  2. ارایه دستاورد پژوهشی این شرکت با موضوع "مدل سازی انتقال آلاینده ها با هدف پیش بینی آلودگی آب های زیرزمینی"
  3. ارایه طرح پژوهشی با موضوع "طراحی سامانه هوشمند تشخیص موضوعی به کمک ارتقای داده ویدیومتری در تشخیص مناطق مهم ویدئوهای ضبط شده از اعماق زمین"
  4. ارایه مقاله با موضوع "پایش و پیش بینی خشکسالی و تأثیرات متقابل آن بر کیفیت منابع آب زیرزمینی (مطالعه دشت گرمسار)

 

مدلسازی انتقال آلاینده ها در خاک با هدف پیش بینی آلودگی در آبهای زیرزمینی  ،    سخنران : دکتر سلامت منش

چکیده:

در اثر فعالیتهای انسانی بسیاری از آلاینده‌های زیست محیطی تولید شده که در طبیعت پخش و گسترش می یابند. بخشی از این آلاینده‌ها توسط محیط خود پالایی شده و اثرات سوء آنها کاهش یافته یا از بین می رود. ولی مقادیر زیادی از آنها در محیط باقی مانده و باعث ایجاد اثرات مخرب قابل توجهی می شوند. قسمت عمده آلاینده ها وارد خاک شده و توسط عوامل طبیعی و عوامل مصنوعی مانند : ورود فاضلاب به چاههای جذبی و یا پخش فاضلاب در سطح زمین و ... باعث انتقال در لایه های خاک می شوند. فاکتورهای موثر در انتقال آلاینده ها در خاک و همچنین عواملی که در تبدیل آلاینده‌ها در خاک موثرند مانند فرآیندهای تبخیر (فراریت) (volatilization) جذب و دفع توسط محیط (adsorption and desorption) وتثبیت به صورت موادآلی (immobilization) همچنین تبدیل شدن به موادمعدنی (mineralization) و اکسیداسیون و احیا (oxidation and reduction) و... هر کدام از این فرآیندها بر روی آلاینده اثرات ویژه ای می‌گذارد که هدف بررسی همه این اثرات و بیان وتشریح آنها و نهایتاً تشخیص سرنوشت آلاینده در خاک تا سطح آبهای زیرزمینی میباشد.

در این تحقیق ابتدا کلیه فرآیندهای انتقال و تبدیل (تغییرشکل) بر روی ازت و مشتقاتش و فلزات سنگین نیکل، روی وسرب که بیشترین پتانسیل آلودگی را در منطقه دارند مطالعه و اقدام به فرموله کردن معادلات دیفرانسیل فرآیندهای مورد نظر برای آن آلاینده‌ها شد. سپس معادلات فرموله شده توسط روش حل عددی تفاوت محدود حل گردید همچنین بمنظور شبیه سازی وضعیت جریان آب در خاک از یک مدل جریان که با روش تفاوت محدود تهیه شده است استفاده شد. برای تهیه داده های مورد نیاز این مدلها در محل شهرک صنعتی سمنان چاهکی حفر واقدام به نفوذ فاضلاب شهرک در آن شد وتوسط گمانه ای در کنار چاهک، از خاک زیر چاهک در زمانهای مختلف از نفوذ، نمونه برداری وآزمایش گردید بمنظور کالیبره کردن و اعتبار سنجی مدل تهیه شده نمونه برداری وآزمایشهای مورد نیاز در چند مرحله زمانی از نفوذ فاضلاب در خاک انجام گرفت. پس از اعتبار سنجی، برای دو سناریوی محتمل، مدل تهیه شده اجرا و نتایج آن بصورت نمودارهایی ارائه که مورد بحث وبررسی قرار گرفت ضمنا جهت بررسی و ارزیابی آلاینده های مذکور در آبهای زیرزمینی در دو زمان کم وپر آبی از تعدادی ازچاههای منطقه نمونه برداری وآزمایش انجام شد.

 

طراحی سامانه هوشمند تشخیص موضوعی به کمک ارتقاء داده های ویدئومتری   ،  سخنران : دکتر حریمی

  • ویدئومتری: فیلمبرداری متناوب از لوله های آب و فاضلاب  وچاه های زیرزمینی وتاسیسات منابع آبی و بازبینی فیلم ها به منظور تشخیص عیب. (معمولاً به دلیل قطر کم لوله ها امکان بازبینی مستقیم توسط انسان وجود ندارد!)
  • چالش های روش موجود در بازبینی فیلم های ضبط شده: احتمال بروز خطای انسانی، صرف وقت و هزینه بالا. (در حال حاضر این کار توسط اپراتور انسانی و در شرکت های پیمانکار انجام می شود).

روش پیشنهادی: تشخیص خودکار عیوب با پردازش تصاویر ضبط شده (جایگزین شدن اپراتور با ماشین)

  • مزایای روش پیشنهادی: صرفه جویی در وقت و هزینه، نتایج دقیق، عینی و قابل تولید مجدد.
  • چشم انداز آینده این کار: استفاده از ربات هایی که علاوه بر بازبینی و تشخیص عیوب، توانایی انجام برخی تعمیرات و اصلاحات اولیه در سیستم آبرسانی یا کانال های آب و فاضلاب را داشته باشند.

 

پایش و پیش بینی خشکسالی و تاثیرات متقابل آن بر کیفیت منابع آب زیرزمینی (مطالعه موردی دشت گرمسار)  ،   سخنران : مهندس ذاکری

چکیده

بررسی­ها نشان می­دهد که خشکسالی از نظر فراوانی وقوع و همچنین ویژگیهایی مانند شدت، مدت، وسعت، تلفات جانی، خسارات مالی و اقتصادی، آثار اجتماعی و آثار شدید دراز مدت، نسبت به سایر بلایای طبیعی مهمتر و مخاطره آمیزتر می­نماید و نیازمند توجه بیشتری دربرنامه­ریزیها می­باشد. از جمله آثار مخرب خشکسالی کاهش کیفیت منابع آب زیرزمینی چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم می باشد. هر چند در بسیاری موارد آثار غیر مستقیم مانند افزایش مصرف از منابع آب زیرزمینی به دلیل خشکسالی های طولانی مدت و نتیجتا کاهش کیفیت بیشتر احساس می شود. در این مقاله تلاش شده است تا با پایش و پیش­بینی خشکسالی محدوده شهرستان گرمسار از یک سو ، و بررسی کیفی منابع آب زیرزمینی از سوی دیگر به این ارتباط دست یافته و نهایتا پیش بینی از وضعیت کیفیت منابع آب زیرزمینی در سالهای آتی به عمل آید. برای این منظور از شاخص بین المللی و معتبر SPI جهت تحلیل وضعیت بارندگی ، مدل زنجیره مارکف که از جمله روشهای احتمالی برآورد و پیش­بینی بارندگی در آینده است برای پیش بینی وضعیت آتی خشکسالی و نهایتا تلفیق آنها با نتایج آنالیزهای کیفی منابع آب زیرزمینی منطقه با استفاده از مدل شبکه عصبی استفاده گردید. نتایج این مطالعه نهایتا حاکی از بدتر شدن کیفیت منابع آب زیرزمینی منطقه و پیش بینی افزایش میزان هدایت الکریکتی تا مقادیر 4700 میکروموس بر سانتی متر می باشد.

 

واژگان کلیدی: خشکسالی، شاخص SPI، زنجیره مارکف، کیفیت، شهرستان گرمسار

 

 « اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای سمنان است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا