یکشنبه, 2 اردیبهشت 1397


تماس با ما

سمنان بلوار 17 شهریور شرکت آب منطقه ای

کد پستی : 88614-35188

تلفن : 023-33361913

فاکس : 023-33361917

پست الکترونیک شرکت : info(at)smrw.ir
                                   herasat(at)smrw.ir

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :3
بیشترین بازدید همزمان:66
بازدید امروز :38
بازدید دیروز :1278
کل بازدید :1454425
میانگین بازدید :662

                                          سد شهید شاهچراغی دامغان

 

یکی از مناطق گردشگری واقع در شهرستان  دامغان که جاذبه ی گردشگری آن بر خلاف بیشتر مناطق نمونه به دلیل دخالت انسانی ایجاد شده  سد شهید شاهچراغی است که  در فاصله ی 12کیلومتری شهر دامغان احداث شده است. این منطقه در میان دره ای واقع است که  دو طرف  آن را کوهستان ها احاطه کرده اند .بخشی از کناره های سد اکنون به ( دریاچه سد) تبدیل شده و گامی در جهت بهینه سازی  یک امکان یا تبدیل  یک توانمندی  بالقوه به یک جاذبه طبیعی  برداشته شده است . مهم ترین قابلیت منطقه  مورد مطالعه  چشم انداز سد قرار گیری  در مسیر  گردشگران چشمه علی  آب وهوای مطبوع و فضای سبز آن است . وجود سد و دریاچه آن  فرصت بهره برداری گردشگری  از آن را چه با استفاده از قایق  و چه با استقرار در حاشیه های آن برای تفریح ماهیگیری  یا موارد دیگر  فراهم آورده است. سد شهید شاهچراغی در مسیر چند جاذبه دیگر  از جمله قلعه ی گرد کوه، تاسیسات چشمه علی، جنگلهای ارس شمال دیباج و مراتع ییلاقی دامغان قرار گرفته  وفرصت استفاده چند گانه را از فرصت ها و جاذبه های منطقه برای گردشگران فراهم آورده است. محدوده این منطقه در ناحیه ی اقلیمی سد خشک و تقریبا بیابانی میباشد . محیط زیست طبیعی  منطقه به دلیل دخالت انسانی و حضور مداوم و چرای زود هنگام  دام به شدت آسیب دیده وتنوع گونه های جانوری  منطقه  بسیار کمتر از پیش شده است.

قرار گیری سد شهید شاهچراغی  در مسیر راه دامغان –چشمه علی-دیباج آن  را در کنار جاده ای آسفالته  قرار داده است. علاوه بر این ایستگاه را ه آهن  دامغان  در مسیر راه آهن سراسری  تهران –مشهد  در 11 کیلومتری  منطقه نمونه قرار دارد.

 از نظر امکانات زیر بنایی  که دسترسی  منطقه به این امکانات مربوط به روستای نزدیک  به منطقه  یعنی روستای (آهوانو) است.  این روستا دارای آب لوله کشی وبرق است. در عین حال خط انتقال گاز به دیباج  وروستاهای شمالی دامغان از نزدیکی سد میگذرد و امکان دسترسی به گاز طبیعی در آینده وجود دارد.

   

   

 

بازدید:5404

تاریخ ثبت: 1393/09/27
آخرین به روزرسانی: 1396/09/22
 

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای سمنان است. استفاده از مطالب سایت در صورت ذکر منبع بلامانع می باشد.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا