جمعه, 28 دی 1397

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان تاکید کرد:

 

توسعه بهره برداری از آب در 15 دشت سمنان ممنوع

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: توسعه برداشت آب در 15 دشت این استان به دلیل افت قابل ملاحظه سطح آبهای زیرزمینی ممنوع است.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای سمنان دکتر ایرج حیدریان در مصاحبه با خبرنگار ایرنا؛میزان برداشت از منابع آب زیر زمینی در سطوح آبخوانهای آبرفتی استان را 620 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان آب باعث شده تا تراز تغذیه و برداشت منابع آب زیر زمینی این استان به شدت از حالت تعادل خارج شود و این در حالیست که در حال حاضر توان آبدهی آبخوانها کمتر از 350 میلیون متر مکعب در سال می باشد.

وی با بیان این که نیمی از 26 دشت استان سمنان در محدوده بحرانی قرار گرفته است، اظهارداشت: هرگونه توسعه برداشت آب در این دشت ها برای مصارف کشاورزی ممنوع است.

وی خاطرنشان کرد: تنها 10 درصد صرفه جویی و کاهش مصرف در بخش کشاورزی، بسیاری از کمبودها را در بخشهای شرب و صنعت رفع می کند.اما لازم است بمنظور  جلوگیری از اضافه برداشت های چاههای کشاورزی و همچنین جلوگیری از استمرار افت آبخوانها اقدامات جدی و آنی به عمل آید.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان در خصوص سیاست های این شرکت در زمینه مقابله با برداشت بی رویه و سوء استفاده از منابع آبی، تصریح کرد: اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو، مستلزم هم افزایی همکاری و هماهنگی تنگاتنگ مسوولان قضایی و انتظامی با ماموران و کارکنان این شرکت در صنعت آب کشور و استان است.

وی با تاکید بر مدیریت مصرف و صرفه جویی آب در بخش های مختلف به خصوص بخش کشاورزی، پیگیری مسوولان جهاد کشاورزی برای تجهیز باغ ها و مزارع به سامانه آبیاری نوین با تاکید بر کاهش برداشت از چاههای عمیق را خواستار شد و افزود : امروز بخش قابل توجهی از چاه های استان  به کنتور هوشمند آب و برق مجهز هستند.

مدیرعامل آب منطقه ای سمنان با اشاره به اهمیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی، اضافه کرد: این طرح در برنامه های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار گرفته و این شرکت بر اساس این سیاست ها برای جبران کسری مخازن آب زیرزمینی در 15 سال گذشته و ضرورت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی با همکاری بیشتر مردم و بسترسازی فرهنگی، برنامه ریزی می کند.

منبع خبر: حمید رضا قزوینی

دیدگاه کاربران