دوشنبه, 19 آذر 1397

 

معاون سیاسی استاندار سمنان مطرح کرد:

 

مدیریت بحران آب،تأمین و حفاظت از منابع آبی استان ،مستلزم یک نگاه علمی است

نخستین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان در سال 1397 با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار،مدیر عامل شرکت آب منطقه ای و سایر اعضا در محل سالن جلسات مدیریت بحران استانداری سمنان برگزار گردید.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای سمنان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گفت: باید در زمینه تأمین و حفاظت از منابع آبی استان ، یک نگاه علمی، منسجم و واحد داشته باشیم تا بتوانیم بحران کمبود آب را مدیریت و حل کنیم.

دکترسعید ناجی افزود: متأسفانه ما هنوز به یک نگاه علمی، منسجم و واحد در باب خطر و بحرانی که جامعه انسانی و حیات زنده را تهدید می کند، نرسیده ایم، اگر به انسجام فکری و نگاه واحد در مسئله و بحران کمبود آب نرسیم، همه متضرر خواهیم شد.

وی با اشاره به انجام طرح های مختلف در حوزه کشاورزی همچون اجرای سیستم های نوین آبیاری، تدوین الگوی کشت و... در استان سمنان، گفت: در انجام اینچنین طرح هایی بایستی هدف مدیریت بهینه آب و کاهش مصرف آن و همچنین افزایش بهره وری آب و در نتیجه حفاظت از منابع آب باشد.

وی با اشاره به مصرف 86 درصدی منابع آبی موجود در بخش کشاورزی افزود:  بخش قابل توجهی از منابع آبی موجود در استان در حوزه کشاورزی به مصرف می رسد که لازم است توجه بیشتری به مدیریت مصرف منابع آب در این حوزه شود ،مدیریت منابع آبی موجود و کاهش مصرف آن در بخش کشاورزی به معنای لطمه زدن به کشاورزی نیست بلکه به معنای مصرف بهینه و مدیریت این منابع ارزشمند و حفظ آن می‌باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان خاطرنشان کرد: آب امر حیاتی است و با زندگی مردم به شکل جدی گره خورده به نحوی که  اگر آب نباشد نه کشاورزی داریم و نه حیات غیر کشاورزی ،همگی به این مسئله توجه داشته باشیم که در زمینه تأمین و حفاظت از منابع آبی،  باید تدابیر جدی اتخاذ نموده و فکر اساسی نماییم.

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان تصریح کرد: لزوم انجام اقدامات فرهنگی در خصوص مصرف بهینه آب از جمله الزامات و نیازهای اساسی جامعه موجود است و ضرورت دارد تا در مجامع فرهنگی و از جمله جلسات شورای فرهنگ عمومی به این مهم پرداخته و ضرورت اصلاح شیوه های مصرف و حفاظت از منابع آب بیان گردیده و در نهایت مجموع این اقدامات در کنار فعالیت های ترویجی و عملیاتی قرار گرفته و مجموعه ای از رفتارها را شرح دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان نیز در این نشست با اشاره به اینکه تا کنون حدود 80 درصد چاه های کشاورزی استان سمنان به کنتور هوشمند تجهیز شده اند،گفت: تا پایان سالجاری مشروط بر تأمین اعتبار لازم، تمام چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز می شوند، و سالجاری، سال هوشمندسازی 100 درصدی چاه های کشاورزی در استان سمنان خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه استان سمنان از لحاظ نصب کنتور هوشمند در چاه های کشاورزی در سطح کشور، رتبه اول را دارد، خاطرنشان کرد: میانگین کشوری نصب کنتور هوشمند در چاه های کشاورزی حدود 25 درصد است که استان سمنان با اختلاف بسیار زیاد دارای رتبه برتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان خاطرنشان کرد: انشاءالله سال 97، سال هوشمندسازی 100 درصد چاه های کشاورزی استان سمنان خواهد بود، و اولین استان در کشور خواهیم بود که تمام چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شده اند.

دکترحیدریان همچنین در خصوص انجام طرح های مطالعاتی در خصوص تغییر الگوی کشت در استان سمنان گفت: تغییر الگوی کشت، باید منجر به کاهش مصرف آب شود، که این موضوع به صورت ملموس و شفاف باید مشخص گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان اظهار داشت: ما در شرکت آب منطقه ای سمنان به دنبال این هستیم که ضمن اینکه در جهت تأمین و حفاظت از منابع آب حرکت می کنیم، معیشت بهره برداران و کشاورزان را نیز حفظ کنیم، که این امر مستلزم مشارکت همه جانبه کشاورزان، بهره برداران و مردم شریف استان خواهد بود.

منبع خبر: حمید رضا قزوینی

دیدگاه کاربران