دوشنبه, 30 مهر 1397

 

 

مدیرکل پدافند شرکت مدیریت منابع آب ایران خبر داد: نظام نامه سیلاب در وزارت نیرو تدوین و ابلاغ شده است

جلسه کارگروه سیلاب و مخاطرات دریایی استان سمنان با حضور مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری، معاونین و مدیران ستادی و منابع آب شهرستانهای شرکت آب منطقه‌ای و سایر اعضا در این شرکت برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ایران در بخش وقوع سیلاب و حوادث ناشی از وقوع سیل، در آسیا رتبه چهارم و در جهان رتبه دهم را در اختیار دارد.

سیف الله آقابیگی در کارگروه سیل و مخاطرات دریایی استان سمنان که در شرکت آب منطقه‌ای سمنان برگزار شد، افزود: این در حالی است که میانگین بارندگی در ایران با 250 میلی متر در سال، یک سوم میانگین سالانه بارندگی 750 میلی متری در جهان است، چرا باید ایران که یک سوم میانگین بارندگی جهان را دارد، دارای رتبه چهارم و دهم در وقوع سیلاب باشد؟

وی با بیان اینکه بین 55 تا 60 درصد وقایعی که در جهان اتفاق می‌افتد به خاطر سیلاب است، گفت: به خاطر افزایش قابل توجه وقوع سیلاب‌ها، تلفات ناشی از آن و خسارت زیادی که در کشور به بار آمده است، نظامنامه سیلاب در وزارت نیرو تدوین و ابلاغ شده است.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه کرد: مجموعه حاکمیت و بالغ بر 10 دستگاه و ارگان دولتی در بخش مدیریت سیلاب‌ها مشارکت دارند و فعال هستند، هدف از ابلاغ این نظامنامه، این است که سیستم را از مدیریت بحران به سمت مدیریت ریسک تغییر دهیم، و میزان آمادگی ما را در برابر حوادث ناشی از سیلاب بالا ببرد و تلفات کاهش یابد.

آقابیگی خاطرنشان کرد: ما امروزه هم با بحران خشکسالی و هم با بحران سیلاب در کشور مواجه هستیم، در برخی مناطق با خشکسالی متوالی 10 تا 15 ساله مواجه هستیم، همچنین برخی مناطق از کشور نیز آمار وقوع سیلاب و تلفات و خسارات ناشی از آن بسیار بالا است.

وی ادامه داد: ما باید اعتقاد داشته باشیم، که میزان آسیب پذیری ما در برابر حوادث بسیار بالاست و همچنین میزان آمادگی ما در مقابله با بحران‌ها بسیار کم است، باید سعی کنیم تا این رویه تغییر پیدا کند و این مهم تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که سیستم خودمان را از مدیریت بحران به سمت مدیریت ریسک تغییر دهیم.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: میزان آمادگی ما در مقابله با حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل و... از 100، چیزی نزدیک به 11 است، همچنین میزان آسیب پذیری ما در اینگونه وقایع از 10 ، عددی بالاتر از 8 است.

آقابیگی اظهارداشت: از طرفی باید قبول کنیم که در این جغرافیا زندگی می‌کنیم که در دو ماه گذشته نزدیک به 1600 زلزله و پس لرزه منطقه کرمانشاه و سر پل ذهاب را تکان داده است، همچنین چیزی نزدیک به 1200 زلزله و پس لزه در 6 ماه گذشته منطقه کرمان را تکان داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان نیز در این جلسه بر ضرورت توجه و اجرای دقیق نظام نامه سیلاب در استان سمنان تأکید کرد و اشاره نمود که هماهنگی بین مدیریت حوضه آبخیز و حوضه آبریز مدیریت آب شهری ضروری است و گفت: طی سالجاری تاکنون 9 جلسه و در سال گذشته نیز 12 جلسه کارگروه سیلاب و مخاطرات دریایی استان سمنان تشکیل شده است. همچنین اضافه نمود که نظام نامه سیلاب و تکالیف قانونی دستگاههای اجرایی قبلاً در کارگروه مطرح و ابلاغ گردیده است.

وی ادامه داد: اقدامات مختلفی نیز در این حوزه انجام شده است که می‌توان به انعقاد قرارداد پدافند غیرعامل سامانه انتقال آب کالپوش، حفاظت فیزیکی از سد کالپوش، فنس کشی سد دامغان، طرح های مطالعاتی از جمله در حوزه فرونشست زمین در دامغان، اقدامات پدافند سایبری، آموزش کارکنان، امنیت سرور و سیستم‌های اتوماسیون اداری، انجام تبلیغات محیطی، برگزاری مانور‌های اختصاصی و مشارکتی مانند مانور قطعی برق و خرابکاری سامانه انتقال آب چشمه روزیه به سمنان و... اشاره کرد. 

منبع خبر: حمید رضا قزوینی

دیدگاه کاربران