دوشنبه, 31 اردیبهشت 1397

 

 

مدیر امور آب گرمسار تاکید کرد: چگونگی نقش بهره‌برداران بخش کشاورزی درحفاظت از سفره‌های منابع آب زیرزمینی

مدیر امور منابع آب شهرستان‌ گرمسار با بیان اینکه باید بیشتر به فکر حفظ منابع آب و بحران‌های ناشی از مصرف بی‌رویه آب باشیم گفت: بهره‌برداران بخش کشاورزی نقش موثری در مصرف بهینه آب و همچنین حفاظت از منابع آب زیرزمینی و سفره‌های آب دارند.  

مهندس ولیالله جورابلو در جمع اعضای شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان با تاکید بر این مطلب اظهار کرد: کشاورزان با خاموش کردن به موقع چاه‌های کشاورزی در مواقع بارندگی و وجود آب‌های سطحی می‌توانند کمک بزرگی به حفظ سفره‌های آب زیرزمینی داشته باشند. ضمن اینکه تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب‌ها توسط امور آب نیز به موازات این عمل کشاورزان نقش بسزایی در تثبیت و تقویت سفره آب زیرزمینی دارد.

وی تصریح کرد: منابع آبی در کشور و استان به شدت رو به کاهش است و تعادل بین منابع آبی و مصرف معقول نیست، بر همین اساس باید با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی مصرف آب و آموزش به بهره‌برداران به نتیجه مطلوب رسید.

مدیر امور منابع آب شهرستان گرمسار افزود: با این شرایط باید به فکر حفظ منابع آب و مدیریت بحران‌های ناشی از مصرف بی‌رویه آب باشیم و با فرهنگ‌سازی و در پیش گرفتن الگوی صحیح مصرف در همه زمینه‌ها از هدر رفت منابع آبی جلوگیری شود

وی اضافه کرد: تشکیل شورای عالی حفاظت از منابع آب در کشور با همین هدف تعریف شده است و به تبع آن در استان‌ها و شهرستان‌ها نیز این شورا فعالیت می‌کند.

مهندس جورابلو خاطرنشان کرد: احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی با استفاده از روش‌های آبیاری نوین باید همزمان با جلوگیری از اجرای طرح‌های کشاورزی جدید و توسعه آن باشد. به گونه‌ای که در صورت افزایش سطح زیر کشت با آب مازاد ایجاد شده نه تنها وضعیت آب‌های زیرزمینی بهبود نمی‌یابد بلکه شرایط را به دلیل جلوگیری از نفوذ عمقی و تغذیه آبخوان در اثر استفاده از روش‌های آبیاری جدید وخیم‌تر می‌کند و شورای حفاظت از منابع آب باید این مورد را در دستور کار خود قرار دهد.

وی بیان کرد: مهمترین راهکار در حال حاضر مدیریت منابع موجود است که با مصرف درست و بهینه تا حد زیادی می‌توان از حرکت به سمت بحران جلوگیری و حالت پایداری در منابع آب استان به وجود آورد.

مهندس جورابلو ادامه داد: وابستگی شدید بیشتر مناطق ایران به منابع آب زیرزمینی، رشد جمعیت و نیاز روز افزون به منابع آب از یک طرف و وضعیت اقلیمی و جغرافیایی کشور و همچنین وقوع پدیده خشکسالی در سال‌های اخیر از طرف دیگر سبب آن شده در دهه‌های گذشته فشار زیادی بر آبخوان‌های آب زیر زمینی وارد شود.

وی با بیان اینکه هنوز آغاز راه هستیم اظهار امیدواری کرد: بتوانیم با مساعدت و همکاری و حمایت همه مردم و مسئولان کشور و نهادها و دستگاه‌های مختلف در راستای حفظ منابع ارزشمند آب زیرزمینی کشور برای نسل‌های آینده که منجر به بقاء، حیات و حفظ تمدن کشورمان می‌شود، موثر باشیم.

منبع خبر: حمیدرضا علیان - روابط عمومی شرکت آب منطقه ای سمنان

دیدگاه کاربران
« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای سمنان است. استفاده از مطالب سایت در صورت ذکر منبع بلامانع می باشد.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا